Edit Bambini Ceiling Pendant Light - Green
Special Price
£19.08
£15.90
Regular Price
£47.49
59% Off
Item code
400950
In Stock
-
5 Year Guarantee
Key Features
- Ceiling pendant light in a white finish with green fabric shade
- Colour: White, Green
- Material: Fabric, Plastic
- Cable: White PVC cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 15W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 1100 x W 400 x D 400mm
Maximum Drop - 1.1 Metre
Shade - H 400 x W 400mm
Ceiling Rose - H 75 x W 90 x D 90mm
Product Specification
| Supplier Code | 400950 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Manufacturer Guarantee | 5 Years |
| Height | 1100mm |
| Width/Dia | 400mm |
| Depth | 400mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.1 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Children's Room |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 15W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | White |
| Material | Fabric, Plastic |
| Shade Finish | Green |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |