Edit Edwin Glass Ceiling Pendant Light - Olive Green
£34.99
£29.16
Item code
E38286
In Stock
-
3 Year Guarantee
Key Features
- The Edwin single light pendant features a circular ceiling plate in an antique brass finish with black fabric cable and a green ribbed glass shade. This striking design will add a vintage touch to any room and will look great in your living room, kitchen dining room or bedroom.
- Colour: Antique Brass, Green Glass
- Material: Glass, Metal
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 20 W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 1900 x W 250mm
Maximum Drop - 1.9 Metre
Product Specification
| Supplier Code | E38286 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Manufacturer Guarantee | 3 Years |
| Height | 1900mm |
| Width/Dia | 250mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.9 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 20 W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Glass, Metal |
| Shade Finish | Green Glass |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |