Edit Meistter Ceiling Pendant Light - Green
£29.99
£24.99
Item code
E38079
In Stock
-
3 Year Guarantee
Key Features
- Single light pendant in a black, white, beige, yellow, red & green finish
- Colour: Green
- Material: Metal
- Cable: cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 20W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 3200 x W 390mm
Maximum Drop - 3.2 Metre
Ceiling Rose - H 25 x W 100mm
Product Specification
| Supplier Code | 102379-209958 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Manufacturer Guarantee | 3 Years |
| Height | 3200mm |
| Width/Dia | 390mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 3.2 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Cable Length | 3000mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Green |
| Material | Metal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |